MIGHTY´S SPRING MEADOW BEATRIX LADY
Belinka je naše záplata na odchod předešlého psího kamaráda dobrmana Coreyho. Abych řekla pravdu, tak to byla příjemná změna plemene. Povaha krátkosrsté kolie nám absolutně vyhovuje, řekla bych že nám i učarovala a už bychom neměnili. Ani v budoucnu.

Krátkosrstá kolie je bezkonfliktní, dobře cvičitelný a ovladatelný pes. Miluje svou rodinu, a hlavně malé děti, s těmi má doopravdy obrovskou trpělivost. Nemá lovecký pud, naopak její původní poslání pastevce jí nutí neustále sledovat své "stádo" a nevzdalovat se od něho.


Rozhodně nezkazí žádnou legraci a s nadšením Vás bude provázet při všech aktivitách, které si na ní nebo na sebe vymyslíte:) Není problém se s ní věnovat agility, coursingu, pasení, dogtrekkingu, obedienci, stopování, dogdancingu, flyballu, frisbee atd. Kromě sportů je i schopná pomáhat lidem, takže zvládne také canisterapeutický, záchranářský výcvik nebo výcvik vodícího či asistenčního psa.


Belinka se narodila 13.11.2005 v 1:15 hodin ráno v pražské garsonce u Pavly Kůsové. Po narození vážila 390 gramů a její trikolorní setra Becky (Mighty´s Spring Meadow Black Lady) si dávala trochu na čas narodila se o 4 a půl hodiny déle. Beckynka dělá radost Marii a Karlovi a jejich dvou dětem Karolínce a Martínkovi, kteří bydlí u Mělníka. Becky má ve svém domově také dalšího psího kamaráda a to dlouhosrstou kolii Sylvu:)

Já můžu o Belince prozradit, že je dokonalý asistovací pes:) Kam se hnu, všude jí mám za zadkem:) A samozřejmě pokaždé na místě, kde to zrovna dvakrát nepotřebuju. Samozřejmě si za mnou vleze i na záchod. A už se jí to jednou i vymstilo. V noci jsem si odskočila, ráno vstávám, opět jdu na ono místo a skrz zavřené prosklené dveře na chodbu na mě kouká šťastná Belinka, kterou jsem tam samozřejmě v noci zavřela. Takže zřejmě noc prospala ve studené koupelně. A od té doby už si na to dává pozor a pokud za ní zavřu dveře na chodbu, tak okamžitě štěká. Jinak čumákem otevře nedovřené dveře do koupelny, spořádaně si lehne na předložku a způsobně čeká, až panička vyleze ze sprcháče. No a nějaký fénování jí fakt nerozhodí a leží dál, takže se přes ní musím naklánět, abych se taky trošku viděla v zrcadle. Pak samozřejmě asistuje u vaření, kdy si nenápadně sedne nebo lehne doprostřed kuchyně a pak je děsně překvapená, když o ní zakopnu, nebo jí nedejbože šlápnu na některou část těla.

Na zahradě, když pleju kytky, tak se ke mně otočí zády, sedne si a slastně se mi opře o záda. Jinak opírání se zády o cokoliv provozuje docela často a s chutí. A taky prolézání mezi nohama, což je někdy fakt výbornej nápad. Třeba když přijede na návštěvu moje maminka, jak jinak než ve svátečních černých kalhotách, Belinka se jí nenápadně vetře mezi nohy a mamka má z černých kalhot šedivé a ještě ke všemu chlupaté. Ale maminka si nedá říct a prostě si ty tepláky nevezme a nevezme:)

Jinak ze psích aktivit jsem si na Belinku vymyslela obedienci, zkoušíme nějaké prvky z dogdancingu pro zpestření a letos bych s ní chtěla zkusit coursing. Je na ní úžasný pohled, když se prohání s tou naší malou dračicí Nelinkou, nejlépe ve vysoké trávě nebo obilí:)
Tak coursing jí opravdu chytnul, takže jsme si v roce 2008 úspěšně vyběhali coursingovou licenci (teda Belinka si jí vyběhala), teď už bude moct závodit a sbírat body:) Na prvních závodech jsme začali sbírat body v roce 2009.

S obediencí to bude horší, máme před sebou ještě hodně velkej kus práce. Začala jsem pracovat s klikrem a děsně jí to baví. Bohužel panička je trochu střevo, takže pořád nějak zápasíme s chůzí u nohy.Sakra, já bych úplně zapomněla. Ještě jsme se s Belou dali na gaučing, ale v tom na nás rozhodně nikdo nemá:)

Novinky z roku 2009 - 2010:

Belinka složila v září 2009 zkoušku OB-Z na výborně, tak jsme začali pilné trénovat na OB-1 a tu se nám podařilo již v listopadu složit. V roce 2010 se nám dařilo střídavě oblačno. Na závodech v Brně získala Bela 2. místo a v Plzni dokonce 1.místo. Na nějakých závodech jsem byli i poslední, heč. To k tomu prostě patří. Jednou to vyjde, jindy ne. Pes není stroj. Viz třeba naše účast na Mistrovství České republiky obedience. Tak tam jsme získali krásné předposlední místo:) Ale už to, že Belinka splnila nominační kritérii k účasti, mě hřálo u srdce:)

A moc velkou radost mi Belinka udělala na 1. Obedience Collie and Sheltie Cup v Mladé Boleslavi, které se konalo v červnu, takže počasí bylo fakt vražedné. Bylo šílené vedro, harmonogram se trochu opozdil, psi čekali ve vedru, než přijdou konečně na řadu. A i přesto se Belince podařilo zkoušku OB-1 splnit a dokonce získala titul Nejlepší z plemene v OB-1, celkově 2. místo v závodu ze všech DK, KK a šeltií, které se tohoto 1. ročníku zúčastnili:)

V prosinci 2009 složila Belinka s mou kamarádkou Olgou Kulhavou canisterapeutickou zkoušku a pokud bude mít Olga trochu času, měla by Belu brát sebou do domova důchodců v Lysé nad Labem a na nějaké přednášky do školek a základních škol.

Jo a ještě bych zapomněla. K získání titulu Klubový šampion práce potřebuje pes získat titul CAC na klubové nebo speciální výstavě. Takže jsem to riskla a přihlásila Belu v říjnu na tuto dvoudenní výstavu. Zadařilo se a Belinka získala tito tituly dva:) Takže teď už jenom nasbírat 250 bodů za sportovní výkony. No, snad se nám to za pár let podaří.

A já jsem si taky dělala radost a zúčastnila se teoretické části semináře slavné Susan Garrett zaměřeného na zvýšení drivu a motivace. Tento seminář se konal v Itálii a s kamarádkami jsme ho zároveň pojaly i jako mini-dovolenou. Seminář nebyl zrovna z nejlevnějších, ale ty peníze za to rozhodně stály.

Ještě si Bela stihla zaběhat na pár coursingových závodech. Škoda, že se člověk nemůže naklonovat. Je toho tolik, čemu bych se chtěla věnovat nebo si to chtěla aspoň zkusit:)

Držte nám palce do dalších let, budeme to potřebovat:)

© Lenka Ajmová, webdesign:Marcela Kubů
Optimalizováno pro Internet Explorer a Mozillu Firefox