O NÁSMasožravé rostliny, neboli masožravky, jsem začala pěstovat před 10 roky. Vždy jsem si myslela, že se nedají v domácích (panelákových) podmínkách pěstovat a že je to hrozná exotika:) Po zakoupení několika běžných rosnatek jsem zjistila, že to s tou náročností tak horké nebude. Takže časem jsem začala přikupovat i mucholapky a saracénie a trochu náročnější a dražší láčkovku. Nakoupila jsem i nějaké zimující rosnatky a tučnice a po dva roky jsem si na zahradě dělala domácí rašeliniště s masožravkami. Bohužel každý podzim byl náročný. Ze všech saracénií jsem musela vystříkat hadicí pochytaný a rozkládající se hmyz a všechny kytky jsem musela přesadit s ohledem na zahradní žížaly, které se mi přes léto přestěhovaly do květináčů a fakt jsem neměla zájem, aby mi v paneláku řádily v květináčích a dělaly tam neplechu. Bohužel několik let nemůžu přijít na správný postup zimování těchto venkovních rosnatek a saracénií, takže jich spousta zimování doma nepřežije a na jaře musím dokupovat nové rostliny, takže se tato legrace trochu prodražuje:)

A protože jsem neustále bojovala s nějakými broučky a šnečky, tak jsem rosnatky, mucholapky a saracénie přestala raději pěstovat (nebo spíše dokupovávat a oni vymřely samy) a momentálně pěstuji pouze teplomilné tučnice. Jenomže u těch zase bojuji s malinkými žížalami, kterých se za boha nemůžu zbavit. Tučnice mají tenké povrchové kořínky, takže je žížaly snadno poškodí a tučnice pak brzy odumře. Přestože jsem kytky vždy přesazovala do „upečené“ rašeliny, žížaly se pokaždé zase objevily a spoustu kytek mi zlikvidovaly. Ne netu jsem teď objevila docela zajímavou radu. Zkusit je zalít rozpuštěným odčervovacím přípravkem pro kočky. Takže jsem to jednou udělala, jenom teď musím vychytat termíny odčervování, abych zasáhla všechna vývojová stádia žížal. Takže mi držte palce. Jestli se těch potvor nezbavím, tak s masožravkama končím, je to nekonečný boj.

Shrnutí pro zájemce o pěstování těchto raritek: teplomilné masožravky (rosnatky, saracénie, tučnice) zasadit do čisté rašeliny (může být s trochou písku), květináčky by měly stát přes sezónu v cca 1-2 cm vody. Vodu používáme nejlépe dešťovou, v horším případě převařenou, ale pak musíme častěji přesazovat. Tyto druhy nemusíme rosit. V sezóně jim vyhovuje teplo v bytě, v zimě je lepší o trochu nižší teplota spolu se snížením zálivky, případně nechat květináčky téměř vyschnout a poté zalít. Potřebují dostatek přímého světla, zbožňují východní a západní parapety, kde jsem je pěstovala v paneláku také já. Samozřejmě pozor na letní polední žár!

Já osobně doporučuji tučnice, které mi přijdou nejmíň náročné na pěstování. Sice nejsou tak efektní, jako ostatní druhy. Připomínají trochu netřesky, ale mají krásné květy, které vydrží kvést několik měsíců.

O pěstování orchidejí se pokouším asi 3 roky. Samozřejmě se nedá mluvit o pěstování, ale o spíše o pokusu o přežití orchideje u amatéra. V současné době již nejsou orchideje tak drahé a dají se sehnat i druhy, které byly vyšlechtěny speciálně pro teplé byty. Jedním z těchto druhů je známý phalenopsis, který doopravdy snáší pěstování i v panelákovém bytě.

Musím přiznat, že jsem samozřejmě několik orchidejí umořila, ale prostě mi to nedá a ty peníze do nových vrážím furt a furt:). Phalenopsis se dá zakoupit v několika barevných variacích květů. Od bílé, po žlutou, zelenou, růžovou či fialovou. Nebo třeba i tečkovanou a proužkatou. S teplotami a se světlem je to podobné jako u masožravek, s tím rozdílem, že tyto orchideje vyžadují také rosení dešťovou vodou, ale není nezbytné. Já osobně zalévám, když si vzpomenu, třeba i jednou za 3 týdny a rosím cca 1x za 2 měsíce (nebo spíš také vůbec). Všechny orchideje naházím do vany a tam je dostatečně postříkám rozprašovačem s dešťovou vodou.

Samozřejmě existují i další druhy orchidejí (třeba oncidium, cimbidium, vanda, miltonie, dendrobium), ale některé z nich mi velice brzy odešly nebo u mě jenom přežívají, tak Vám o nich nic bližšího napsat nemůžu.

Kvetoucí phaelenopsisy se dají sehnat za necelých 300 Kč v akci v Hornbachu, Baumaxu a podobných nákupních hobby centrech, ale jejich cena bych řekla se postupně snižuje.

A pokud budete chytří, tak občas po těchto akcích mívají někde v koutech zašité zlevněné odkvetlé orchideje, třeba za poloviční cenu. Sice někdy možná ani nevíte, jakou barvu květů bude rostlina mít, ale nekupte to, za ty peníze:)

Ještě musím říct, že se mi v poslední době osvědčili hybridní orchideje s názvem Cambria, které jsou doopravdy, mimořádně málo náročné na pěstování a všechny mi pravidelně kvetou. Prodávají se s různými typy květů a jsou moc efektní:) Vřele doporučuji. Květy orchidejí většinou nevoní, ale jedna z cambrií, kterou mám doma krásně voní.

© Lenka Ajmová, webdesign:Marcela Kubů
Optimalizováno pro Internet Explorer a Mozillu Firefox