O nás

Jak to všechno začalo?

Mým prvním pejskem byl bobtailík Berry (více ve Vzpomínáme), kterého si pořídili naši, když jsem byla na gymnáziu. Během studií na VŠ jsem pracovala v útulku v Dolních Měcholupech, což byla velmi cenná zkušenost, z které čerpám mnohé dodnes. Pak jsem se z kolejí přestěhovala do bytu a začala přemýšlet o tom, až tu Berry nebude a prohlížela encyklopedie psů a hledala jakého pejska si v budoucnu do bytu pořídím.

Bohužel Berry odešel dříve než jsem myslela a já najednou byla bez pesana a cítila se hrozně sama. V té době jsem už měla vybrané plemeno, které se mi velice líbilo pro svou univerzálnost, snadnou cvičitelnost a milou povahu. A tak jsem si pořídila svou první krátkosrstku a jak vidno rozhodně ne poslední...

Tomuto plemeni jsem zcela propadla hlavně pro jejich naprostou univerzálnost, budou se mnou dělat cokoli, co si jen zamanu od ležení na gauči a sledování televize, přes dlouhé prochajdy a výlety, k blbnutí s míčkem či cvičení obedience či tréninků pasení. Jsou naprosto bezproblémoví s dětmi, ostatními zvířátky i lidmi. Dobře hlídají, ale nemusím se bát, že případného nezvaného návštěvníka zakousnou. Pro mě jsou prostě psím ideálem, skvělým partnerem pro zábavu i výcvik, nebo jen pohodovým společníkem. Zvládají všechny tyto role s přehledem a klidem anglického aristokrata.

Nemám své psy pro dosahování nějakých úžasných výsledků, jsou hlavně mými kamarády a miláčky a žijí se mnou doma jako rovnocenní členové rodiny. Je-li to možné, beru je všude s sebou, není-li, jsem s nimi raději doma:))

Mé postižení kraťandami se projevuje i jinak - již v roce 2004 jsem založila první infoweb o KK - Krátkosrstka, který běží dlouhé roky na doméně www.smooth-collie.cz. Následně jsme spojili síly s kolegou Pavlem Koškem a vznikl společný infoweb na doméně www.kratandy.cz, kde byla významnou součástí přehledná databáze o plemeni. Pavel však z časových důvodů uzavřel tuto databázi k 31.12.2009, a tak hrozilo i ukočení infowebu. Na konci roku 2010 jsem vše převedla na sebe a vytvořila během 14 dnů, nebo spíše nocí, nový infoweb ve stylu původního webu Krátkosrstka, data z databáze jsou převedena do genealogie, kterou jsem ve spolupráci s programátorem Jiřím Mlnaříkem spustila pod hlavičkou Klubu chovatelů collií a sheltií Praha, kde jsem svého času jednatelkou. Kromě této vší činnosti mám na svědomí i spoluautorství Portrétu plemene Krátkosrstá kolie pro časopis Pes přítel člověka 7/2008. Krátkosrstky jsou zkrátka mou srdeční záležitostí a snažím se do všeho kolem nich dávat srdce. Stojí mě to hodně sil a času, ale zatím si stále myslím, že to stojí za to!!!


Moje smečka

Většinu času se poslední dva roky držela na počtu 6 domácích KK, ale jelikož jsem trochu postižená z dob prací v útulku, tak čas od času naše řady doplní nejen jiné KK, které potřebují dočasný azyl nebo pomoc, ale i jiná plemena. Zatím se mi vždy podařilo tyto pejsky umístit ať už zpět k jejich rodinám, tak k novým. Od dubna 2012 je domácí smečka na počtu 3 důchodců :))
Pejsci jsou se mnou doma, nejsou zavřeni v kotcích, chodím s celou smečkou na procházky nebo jsme na zahradě. Krmíme převážně přirozenou stravou, tj. syrové maso + přílohy, většinou ovesné vločky, zelenina a ovoce, přidáváme mletou slunečnici, semenec a dýňová semínka. Ke svančinkám dostávají pesani syrové kosti všech druhů. Jako nouzovku používáme většinou granule Fit Crock od cDVet.
Dřív jsme jezdili hodně na výstavy (hlavně s Nelsonkem), ale na to již není tolik času. Možná se to v budoucnu opět změní, kdo ví ;))
Kromě pejsků mám kočičku Šmudlinku.Optimalizováno pro Internet Explorer a Mozilu Firefox