Souhrnné informace k našim štěňátkům

Všechny naše vrhy jsou dlouho dopředu plánované, odchovávané doma s pečlivou socializací. Podrobněji níže nebo se neváhejte na cokoli ohledně našich štěňátek zeptat, viz. kontaktní údaje.


Odchov štěňátek a chovatelský servis.

Naše štěňátka odchováváme doma v co nejužším kontaktu s lidmi i zvířaty (kromě našich pejsků si hrají štěňátka od mala i s naší kočičkou Šmudlinkou). Naše štěňátka v rámci důkladné socializace seznamujeme s různými prostředími, zvuky běžné v domácnosti i venkovního prostředí, zaměřujeme se na jejich projevy v různých situacích a podle toho doporučujeme novým majitelům to nejlepší štěňátko právě pro ně (i proto je pro nás velmi důležitý úzký kontakt s budoucím majitelem již před odběrem štěňátka). K odběru jsou štěňátka po 8.týdnu věku, případně dle naší dohody i později.

Běžně znají pohyb po koberci, linu, dlaždicích, betonu, jakmile to umožní počasí, tak mají od jara do podzimu na zahradě svůj výběh s trávou, kde mohou bez obav řádit. Od 7.týdne chodí i po zbytku zahrady s ostatními našimi pejsky a seznamují se s různými terény, zvuky běžného vesnického života. Samozřejmostí je návštěva veterinární ordinace nejen kvůli očkování, ale i za účelem běžného vyšetření zdraví štěňátek a také v rámci socializace. Jezdíme s nimi také autem, které je pro většinu KK nepříjemnou zkušeností a mnohé kolie do roka věku slintají. Brzké a častější zkušenosti zlepšují následnou reakci, ale další vývoj vztahu auto x KK je na majiteli. Rádi předáme naše zkušenosti, aby Vaše kraťanda auto neřešila a bez obav nastupovala a doprovázela vás na vašich cestách.

Štěňátka jsou kolem 4.týdne věku pomocí stěrů vyšetřena geneticky na CEA a MDR1. Ve věku 6.týdnů jsou štěňátka čipována, následně jsou vyšetřena klinicky na dědičné oční vady (sestává z vyšetření očního pozadí z hlediska více sledovaných očních vad viz. prázdný certifikát). V pravidelném dvoutýdenním intervalu jsou štěňátka od 2.týdnů odčervována, očkování provádíme dle platného schématu. Vše je zaznamenáno v dokumentaci ke štěňátku, očkování v europasu, který dostanete se štěňátkem. Po dohodě je možno nechat štěňátka vyšetřit také na vlohu pro dlouhou srst (pokud se tato vloha potká u obou rodičů, může se ve vrhu narodit dlouhosrsté štěně), tento test provádí naše laboratoř Genomia, výsledky od odeslání bývají do dvou týdnů.

Štěňátka jsou od 3 týdne přikrmována škrabaným masem s nastrouhanou mrkvičkou a vařeným žloutkem. Postupně přidáváme různé druhy masa, zeleniny, časem i rýži a těstoviny a ovesné vločky, aby byla zvyklá na pestrou stravu. Od 5 týdnů dostávají i syrové kosti, největší úspěchy mívají syrová kuřecí křídla :)) Od 6.týdne zvykáme štěňátka i na granulky. V tuto dobu už většinou vím, kam které štěňátko půjde a čím chtějí majitelé krmit, takže podle toho pak buď zůstávají štěňátka na granulkách až do odběru, nebo je převádím v 7 týdnech zpět na maso, pokud chtějí majitelé krmit masem. Pro ty, kdož neví, zda chtějí krmit masem či granulkami, doporučuji vřele stránky naší kamarádky Kateřiny Novosádové - www.manwe.eu - mimo tyto skvělé stránky napsala Katka i výbornou knihu o přirozené stravě psů.

Samozřejmostí je chovatelský servis, v rámci kterého se Vám pokusím pomoci a poradit s výchovou, výcvikem, výstavami nebo třeba hlídáním v době dovolené. Ráda zůstanu v kontaktu a budu vděčná za fotky a info jak rostete, případně návštěvu nebo společné venčení. Neméně ráda budu za jakékoli vaše dotazy týkající se vašeho štěňátka, stejně tak našich zkušeností s řešením různých situací a problémů, se kterými se můžete při výchově štěňátka setkat. Naším hlavním cílem je umístit naše štěňátka tak, aby prožila plnohodnotný život po boku milovaného a milujícího majitele.


A co od nás se štěňátkem dostanete?

Předně kupní smlouvu s popisem daného štěňátka s podmínkami koupě a prodeje. Dále originály certifikátů o vyšetření očí, výsledky genetického vyšetření CEA a MDR1, doklad o zdravotním stavu štěňátka před odběrem, Europas se záznamy o čipování, odčervení (2.,4.,6. a 8.týden) a očkování (dle platného schématu). Jakmile od plemenné knihy obdržíme Průkaz Původu daného štěňátka, obratem jej obdrží i majitel (toto většinou trvá 2-3 měsíce po odběru).
Kromě těchto dokladů od nás dostane každé štěňátko balíček na cestu s hračkou, nějakou drobností od maminky a v případě krmení granulkami balení granulek do začátku, v případě krmení masem, zmrzlé maso do začátku, na které budou štěňátka zvyklá.


Jaké majitele hledáme?

Takové, kteří budou mít svou krátkosrstou kolii skutečně rádi, budou se o ni zodpovědně starat, aby měla dostatek pohybu, kontaktu s lidmi i ostatními pejsky, nebudou se bát na cokoli zeptat a v případě problémů, kdy by si nemohli našeho odchovance nadále ponechat, se nebudou stydět ozvat a pejska nám zpátky přivézt, místo toho, aby ho dávali někam do útulku apod. Nevyžaduji žádné povinné výstavy či zkoušky, pouze zodpovědný a láskyplný přístup k živému tvorovi, který pro svého pána udělá cokoli.

Budoucí páníčci jsou vítáni na osobní návštěvu po předchozí domluvě.

Máte-li zájem o štěňátko od nás, neváhejte mne kontaktovat.Optimalizováno pro Internet Explorer a Mozilu Firefox