Krátkosrstka   

Home
Novinky
Plemeno
  Historie
  Standard
  Povaha
  Zdraví
  Dědičnost barev
  Články

Chov v ČR

  Chovatelské stanice
  Štěňátka + odchovy
  Import
  Krycí psi

Chov ve světě

  Chovatelské stanice
  Štěňátka
  Krycí psi

Rodokmenovník

Výchova štěněte
  Odběr
  Doma
  Socializace
  Časté dotazy

Akce, výstavy

  Proběhlé
  Chystané

Odkazy

Kontakt

Návštěvní kniha

 

Povaha krátkosrsté kolie

 

KK je nekonfliktní, velice přizpůsobivá a milá. Je to pes sympaťák. Snadno se učí základním povelům, ale obstojí i při složitější povelové technice.

Výcvik tohoto plemene zvládají i začátečníci a jsou schopné ho dobře provádět i odrostlejší děti.

KK je společník, který vás bude kdykoli a kamkoli ochotně následovat. Pokud se rozhodnete, že budete momentálně sedět doma či pracovat, váš pes si lehne ve Vaší blízkosti a bude čekat až přijde vhodnější příležitost pro pomazlení, hru, procházku. Budete-li chtít, bude vás doprovázet i do práce. Velice rychle pochopí, že zde pracujete a nebude při práci rušit ani vás, ani vaše kolegy či zákazníky. Je ochoten s vámi cestovat nejen autem, ale i autobusem či tramvají.

Je to pes, který miluje celou svou rodinu a především svého pána. K dětem je velice trpělivá, chová se ochranitelsky a nechá si od nich ledacos líbit. Když už se jí zdá, že toho bylo dost, radši se vzdálí z jejich dosahu.

KK je ochotná pro svého pána udělat cokoli, proto se využívá i jako asistenční a slepecký pes. Výborně se uplatní i jako záchranářský pes. Má dobrý čich a její hmotnost jí dovoluje snadno se pohybovat v nejrůznějších terénech.

Dalším využitím je samozřejmě hlídání a pasení stáda. Bohužel v dnešní době má málokterá KK možnost tyto své schopnosti využít. Existuje však mnoho aktivit, kde předvede svoji přirozenou hravost a obětavost. KK umí vyvinout i značnou rychlost a je vytrvalá. Všechny tyto přednosti ji dělají ideálním psem pro moderní psí sporty jako je agility, coursing, frisbee, flyball, caniscros atd. KK však bude stejně šťastná na procházkách po okolí, kde bude mít dostatek podnětů se vyvíjet a potkávat své psí kamarády.

Z KK můžete vychovat i obranáře. Hlídání je pro ni samozřejmost. Hlídá váš dům i vaši rodinu. Bezdůvodně neštěká, ale pokud se něco děje, určitě vás na to upozorní.

 

Převzato a upraveno podle časopisu Svět psů, 10/2004.